historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Z pozoru prezentowana w galerii multimediów pompa jednotłokowa przenośna typu hydroforowego jest bardzo prosta do zidentyfikowania. Jej konstrukcja budowy zewnętrznej, a także budowa mechanizmu sikawkowego są tak charakterystyczne, że nie sposób pomylić jej z żadną inną pompą wyprodukowaną przez znane mi firmy pożarnicze na przełomie XIX i XX wieku. Jeśli obiekt na domiar tego posiada tabliczkę znamionową lub jakikolwiek dokument potwierdzający metrykę produkcji – to tym bardziej nie zachodzi tu żadna wątpliwość. Problem pojawia się w przypadku, kiedy na obiekcie brakuje tabliczki, a obecni właściciele tego zabytku techniki pożarniczej, nie posiadają wiedzy na temat historii pochodzenia tego sprzętu.
Brak tabliczek znamionowych na tego typu obiektach opisywałam już kiedyś na blogu – odsyłam do artykułu.
Dzisiaj chciałabym jedynie poruszyć kwestię poprawnego zapisu w kartach ewidencyjnych pomp wyprodukowanych w Tarnowie. Jeżeli uważnie czytacie mojego bloga, to wiecie że już ten problem poruszałam. Pisałam, że identyfikując tego typu pompy zastanawiam się czy zostały wyprodukowane jeszcze przez Chylewskiego, czy może już po 1898 roku przez Bartików? Bracia Bartik przejmując fabrykę Chylewskiego, przejęli ją wraz z dokumentacją techniczno-produkcyjną oraz maszynami. W każdej niemal reklamie podkreślali, że ich firma jest dawną wytwórnią Chylewskiego.
Reasumując. Wobec powyższego uważam, że model pompy, który opublikowałam w multimediach powinien posiadać następujący opis ewidencyjny:
Pompa jednotłokowa przenośna typu hydroforowego systemu Ignacego Chylewskiego z Tarnowa, wyprodukowana po 1898 r. przez Braci Bartik (dawniej fabryka Chylewskiego).
Lub zapis o brzmieniu:
Pompa z przełomu XIX i XX wieku, jednotłokowa przenośna typu hydroforowego systemu Ignacego Chylewskiego. Produkcja: Chylewski vel Bartik, Tarnów.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.