historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach w ramach edukacji i popularyzacji historii ochrony przeciwpożarowej, przeprowadza lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Sprawdźcie ofertę edukacyjną. Do zobaczenia w muzeum.
d.j. [CMP]
Drodzy słuchacze! Zapraszam Was na kolejny odcinek z cyklu POŻ MÓWI.
Wysłuchajcie proszę fragmentu audycji dotyczącej fotografii strażackiej, który to pochodzi z prezentacji multimedialnej pt.: „OGIEŃ W SZTUCE I KULTURZE STRAŻ POŻARNA W SZTUCE I ARCHITEKTURZE” – lekcja muzealna dla młodzieży i dorosłych (90 min).
(...) Przywilej, jakim niewątpliwie była służba w organizacjach strażackich, nakazywał fotografowanie się w mundurze wyjściowym z najważniejszymi dla tego zawodu atrybutami – pasami, toporkami, linami, zatrzaśnikami i bogato zdobionymi hełmami nawiązującymi do stylu secesji, które to stanowiły kanon ówczesnego rzemiosła artystycznego i użytkowego, o bogatej ornamentyce roślinnej lub zwierzęcej.
Zadaniem fotografa było ustawić modela w taki sposób, aby jego sylwetka była smukła, dojrzała, dostojna i pozbawiona grymasu. Na dłoniach białe rękawiczki miały podkreślić szlachetność osoby fotografowanej. Zabieg tzw. „białej rękawiczki” stanowił swoisty walor estetyzujący postać, skrywającą ewentualne okaleczenia dłoni (...)
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.