historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
W galerii multimediów przyczepa na podwoziu dwukołowym firmy Br. Kieslich oraz dokument jednostronicowy w wol. tłum. z j. niem. przetłumaczony jako „Kosztorys”. (Zobacz, powiększ, przeczytaj, pobierz) opisujący specyfikę pojazdu. Źródło pozyskania: Archiwum Państwowe w Zielonej Górze; Wozy i sprzęt strażacki w katalogach z lat 1924-1939, akta miasta Świebodzin, sygn. 718.
Z dokumentu można przeczytać m.in.:Pierwszorzędny i nowoczesny. Przystosowany do uciągu ręcznego lub zamontowania pod samochód. Rama i wręgi wykonane są z żeliwa. Solidne krzyżulce. Koła mocne i wysokie, aby zapewnić łatwe prowadzenie. Opony Conti Blastic. W piastach kół wbudowane są łożyska kulkowe dzięki czemu można osiągnąć prędkość 40-50 km/h. Na przyczepie zamontowany jest bęben na wąż tłoczny (zwijadło zdejmowane). Węże ssawne też mają swoje miejsce. Przyczepa posiada skrzynie narzędziowe, na których można także siedzieć. Miejsca siedzące mogą pomieścić od 2 do 10 osób. Pojazdy nasze są malowane, czyszczone i lakierowane i otrzymują etykiety zgodnie ze specyfikacją.
Powyższy opis jest wybiórczym fragmentem. Przy tłumaczeniu korzystałam jeszcze z innego dokumentu pochodzącego z tej samej jednostki archiwalnej AP z Zielonej Góry.
d.j. {CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.