historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Tytuł tej zajawki nawiązuje do XIX wiecznych mosiężnych łączników. Niedawno oprowadzałam po muzeum leśników. Przystanęliśmy przy XIX wiecznej sikawce. Zwiedzający mogli z bliska zobaczyć mechanizm pompy i poznać jej części składowe. Jeden z panów zwrócił uwagę na zamocowane w niej łączniki. Zapytał: Skąd wiadomo, że są one z XIX wieku, skoro należą do części zamiennych? Uznałam, że na to pytanie odpowiem także w cyklicznej zajawce pt. Kto pyta nie błądzi?
W XIX wieku łączniki i wszelkiego rodzaju inne przyłącza i nasady do węży strażackich odlewano z mosiądzu, w których mocowano uszczelki z naturalnej skóry bydlęcej, świńskiej lub końskiej. W tym samym okresie stosowano także uszczelnienia uszyte z materiału typu part (tj. konopnego sznura uszczelniającego) o przekroju kwadratowym, który nasączano różnego rodzaju smarami. W dwudziestoleciu międzywojennym także występowały łączniki mosiężne z tą jedynie różnicą, że uszczelnienia w nich były gumowe.
W połowie lat 30. XX w. przy pompach strażackich i nie tylko, zaczęto montować także łączniki aluminiowe z gumową uszczelką. Reasumując! Jeżeli trzymamy w ręku mosiężny łącznik bez sygnatury producenta i bez uszczelki, to nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest on z XIX wieku czy z początku XX. Decyduje o tym uszczelka o ile zachowała się. W multimediach zdjęcie ze zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. (Powiększ i zobacz obraz). Armatura dwuczęściowa - łącznik śrubowy na gwint do odcinka węża tłocznego nieznanego producenta z 1. poł. XX w. Jest to fotografia poglądowa ponieważ na tę chwilę nie posiadam zdjęcia łącznika z założoną uszczelką.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.