historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Akwarela w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie pt. Dziewiątka kier - Pożar katedry w Reims, autorstwa rysownika Czesława Tańskiego (1862-1942). Na Historypoż nie może zabraknąć motywów związanych z ogniem i pożarami, a także sztuką, dlatego też publikuję i ten wizerunek dzieła znajdującego się w domenie publicznej na stronie FBC. Zachęcam Was byście zapoznali się z całą talią kart tego twórcy. Pamiętajcie, że sztuka, plastyka, inspiracje i motywy, to nie tylko wielkie dzieła w zbiorach muzeów. Zwróćcie uwagę na to co Was otacza.
Gotycka katedra w Reims we Francji, w której konsekrowano królów Francji we wrześniu 1914 r. podczas toczącej się Wielkiej Wojny w wyniku niemieckiego ostrzału została podpalona i spłonęła doszczętnie. Miasto Reims w ciągu kilku dni ostrzeliwania pociskami zostało zbombardowane. Odbudowa i renowacja katedry rozpoczęła się w 1919 r., a w 1938 oddano ją ponownie do użytku. (Zobacz obraz, powiększ zdjęcie).
Zachęcam czytelników do zapoznania się z historią kulturowej propagandy Francji i Niemiec w drukach ulotnych z tamtego okresu, w których to niestety wykorzystano płonącą katedrę jako symbol uzurpacji do dziedzictwa narodowego, twórców i racji tworzenia. Jedna z niemieckich ulotek z 1917 r. głosiła: „Francuzi wykorzystują katedrę w Reims jako bazę operacyjną i tym samym zagrażają temu wspaniałemu dziełu sztuki”. Francuskie ulotki z wizerunkiem zniszczonego obiektu informowały zaś, że Niemcy to barbarzyńcy, Wandalowie i Hunowie których intencją jest niszczyć pomniki kulturowej cywilizacji Francji i co gorsza twierdzą, ze to oni - Niemcy wymyślili gotyk. [1]
[1] Styl gotyku narodził się we Francji.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.