historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Dzień dobry, w kolejnym rozpoznaniu in situ. Dzisiaj publikuję opis dla tego oto hełmu. Zdjęcia otrzymałam od pani Katarzyny. Czytając zwróćcie proszę uwagę na datowanie tego obiektu. Jak u większości tego typu zabytkach. Określenie czasu produkcji i określenie okresu użytkowania – może stanowić problem w ustaleniu kraju pochodzenia. Jeśli obiekt nie posiada sygnatury, ani żadnych innych znaków, które mogłyby nam ułatwić identyfikację, to ustalenie producenta jest wręcz niemożliwe. Na temat trudności ustalenia producenta hełmów strażackich kiedyś opiszę przy okazji prezentacji innego modelu hełmu. A tym czasem przedstawiam:
Wzór m.in. liścia, a dokładnie jego przekrój umocowany pod grzebieniem sugeruje, iż krajem pochodzenia są Austro-Węgry. Producent: nieznany. Lata wytworzenia przypadają na początek XX wieku, tj. 1900-1918. Okres użytkowania przypada także na lata 20. I 30. XX wieku.
Zobacz galerię multimedium. Powiększ obrazy i zobacz je w pionie.
Informacje dodatkowe: Technika wykonania obiektu: tłoczenie.Materiał: mosiądz bielony i kolorowy. Obiekt do konserwacji i renowacji.
Uwagi końcowe: Pamiętajcie, że identyfikacja zabytku techniki pożarniczej wymaga sporządzenia dokładnej dokumentacji zdjęciowej. Pamiętajcie także, że identyfikacja in situ jest opracowaniem ograniczonym, ponieważ opisuję dla Was przedmioty zabytku techniki tylko na podstawie przesłanych przez Was zdjęć. Generalnie dla tych czynności analizy powinnam wykonać także oględziny i poznać historię Waszych jednostek. Wzrok, zapach, dotyk – tego tutaj zabrakło.
d.j. [CMP]
Hełm strażacki podoficerski z krótkim nakarczkiem i daszkiem, lutowany i złożony z kilku części. Pasek skórzany z guzami. Przedmiot nie posiadał emblematu. Dzwon gładki, brak śladów otworów do mocowania godła.
W obiekcie widoczny fragment po skórzanym fasunku.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.