historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Hełm Łowickiej Ochotniczej Straży Ogniowej ze zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, na czele którego dostrzeżecie metalowy emblemat z wizerunkiem pelikana karmiącego pisklę. Na karcie (zobacz i powiększ multimedium) dla porównania fotografia zasłużonego druha i działacza Władysława Tarczyńskiego w mundurze ochotniczej straży ogniowej z Łowicza, pocz. XX w. Domena publiczna. Zwróćcie proszę uwagę na emblemat na hełmie. Także przedstawia pelikana.
Wizerunek i symbol tego znaku nierozerwalnie wiąże się z herbem miasta Łowicza. Zachęcam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu na temat historii herbu i okresów, w których się zmieniał. Tekst ten znajdziecie w: Ziemia nr 7-8 z 1936 r. „Na 800 lecie miasta Łowicza”. Zacytuję fragment, który uważam za istotny: „Herb usunięty z pieczęci miejskiej pojawił się w drugiej połowie XIX w. jako znak różnych łowickich organizacji społecznych.”
W tej samej zajawce publikuję także rycinę samochodu strażackiego o nazwie własnej Pelikan zbudowanego na zlecenie ochotniczej straży pożarnej z Łowicza. (Zabudowa pożarnicza firmy Strażak). Rycina pochodzi z jednodniówki jubileuszowej wydanej w 1929 r. z okazji 50 lecia istnienia straży. Więcej na temat historii nazw strażackich samochodów przeczytacie także na blogu na podstronie Historypoż poleca w artykule: „Imię własne na strażackich samochodach.”
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.