historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
W dzisiejszej zajawce publikuję rachunek za naprawę i konserwację sikawki (przypuszczam, że na podwoziu czterokołowym). Kwit został wystawiony 4 maja 1948 r. przez Zakład Mechaniczny, Odlewnia Żelaza i Metali M. Samsonowicz i Synowie dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnych z Dębicy. Powiększ obraz i przeczytaj jakie dokładnie naprawy zostały wówczas wykonane i jakie części mechanizmu sikawkowego zostały wymienione. Pokwitowanie opiewa na kwotę ponad 18 tysięcy złotych. Waszym zdaniem to dużo czy mało?
Czytając m.in. stare gazety bardzo często zwracam uwagę np. na ceny zwykłych podstawowych produktów takich jak chleb, mąka, cukier. Zwyczajnie zastanawiam się jak żyło się w minionych epokach. Kiedy oprowadzam Was po muzeum pożarnictwa, też czasami zadajecie mi pytania dotyczące cen i wartości dawnego sprzętu gaśniczego.
Bardzo lubię Wasze pytania, ale odpowiedź na nie bywa nieraz bardzo trudna. Z czego to wynika? Spotkajmy się w muzeum i porozmawiajmy o tym. Zapraszam. Na blogu postaram się też w przyszłości publikować więcej zajawek z tego tematu. Mam nadzieję publikować dokumenty, z których dowiecie się więcej na temat cen sprzętu gaśniczego i ich naprawach, w różnych okresach i regionach dzisiejszych ziem polskich. Rachunek w zb. Archiwum Państwowego w Rzeszowie, syg. 59/36/0/2.5/549 [w:] dotacje państwowe na cele ochrony przeciwpożarowej.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.