historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
„W r. 1863, na wieść o wybuchu walki o niepodległość narodu naszego, pospieszył w szeregi powstańcie, wziął udział w kilku bitwach, a kiedy powstanie upadło, wrócił do Lwowa i zaciągnął się w szeregi lwowskiej straży pożarnej. I na tem stanowisku doczekawszy się rangi starszego sierżanta, po dzień dzisiejszy pracuje”. Powyższy fragment opisuje dokonania Jana Procajło polskiego strażaka urodzonego we Lwowie. Możecie go zobaczyć na prezentowanej fotografii, na której oznaczono go krzyżykiem. (Powiększ multimedia i zobacz zdjęcie). Fotografia przestawia grupę lwowskich strażaków z 1905 r. Jan Procajło przepracował w straży 45 lat i w 1905 za swoją wierną i nienaganną służbę w straży został odznaczony medalem austro-węgierskim (honorowym) Signum laboris fideliter peracti.
Strażacka Niepodległa od zaborów po 1939 – pamiętamy. Przeczytajcie także o Ludwiku Gajewskim – powstańcu styczniowym ze Lwowa, a także artykuł opisujący powstańców – strażaków z Mielca.
d.j. [CMP] Literatura dostępna w red.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.