historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Przedmiot, którego zdjęcia opublikowałam w multimediach przypomina prądownicę, ale nią nie jest. Tego byłam pewna od samego początku. Wysunęłam hipotezę, że jest to część do jakiejś starej maszyny parowej, która mogła być zamocowana w zespole części przyzaworowych urządzenia. Uczepiłam się tej myśli, ale w żaden sposób nie mogłam tego udowodnić. Zdałam sobie sprawę z tego, że jeżeli przeprowadzę tę kwerendę, to będzie ona niesamodzielna i oczywiście nie będzie ona bezpośrednio dotyczyła dziedziny, którą się zajmuję, ale udowodni pewien sposób mojego działania, do którego dopuszczam także coś co nazwałam intuicją rzeczoznawcy. To jest coś takiego, czego nie nauczymy się z książek, ale możemy tego doświadczyć chodząc po muzeach, skansenach, giełdach staroci, rozmawiając z kolekcjonerami, zaglądając na złomowiska itp. Przedmioty wydawałoby się ze sobą nie związane, dziedziny ze sobą nie powiązane – łączą się! W kilku przynajmniej artykułach o tym wspominałam opisując swoje kwerendy i jednocześnie oceniając pracę dokumentalisty i rzeczoznawcy zabytków i staroci.
Tak też było i w tym przypadku. Chcąc zbadać temat nie ukrywam, że po cichu liczyłam na pomoc muzealników z muzeów z kategorii inżynieria i technika. Moje konsultacje jednak nie przyniosły oczekiwanego efektu. Czując rozczarowanie ujadałam jak wilczyca o północy no i zaglądałam na pewną grupę prężnie działającą na Facebooku o nazwie Archeologia Kolejowa. Napisać post, opublikować zdjęcia, zadać pytanie? Tak, nie, tak! Po godzinie posypały się komentarze. Zalała mnie treść i wiedza, którą do tej pory przetrawiam. Na bibliotece cyfrowej Polona jest nawet obszerna publikacja na ten temat, którą czytam bardzo wolno. Dzisiaj rozumiem już więcej niż wczoraj, a więc i do rzeczy.
Ten przedmiot, który macie okazję zobaczyć w galerii multimediów, to dysza do inżektora ssąco – tłocznego typu Aleksandra Friedmanna, jedna z kilku zespołów dysz tegoż urządzenia. Parowóz, kocioł, woda, para. Archeologia kolejowa nie myli się. Przedmiot datuję na 1. poł. XX w. Producent: (Alex. Friedmann – fabryka armatury i odlewnia żelaza z siedzibą w Wiedniu). Dysza na chwilę obecną znajduje się w zbiorach Janowskiego Skansenu Strażackiego.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.