historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Projekt sztandaru Stopnickiego Towarzystwa Ogniowego, 1912 r., Rząd Gubernialny Kielecki, sygn. 6284, Archiwum Państwowe w Kielcach. Awers. Kiedy zobaczyłam na portalu społecznościowym FB dokument ten, byłam pod dużym wrażeniem. Warto przeszukiwać archiwa. Cieszę się, że instytucje te digitalizują zbiory i chętnie udostępniają w domenie publicznej.
Kilka dni temu napisałam na Fanpage FB Archiwum Państwowego w Kielcach z pytaniem czy mogę wykorzystać ten dokument dla moich celów publikatorskich. Po wyrażeniu zgody postanowiłam udostępnić Wam tłumaczenie tego dokumentu.
Projekt sztandaru Stopnickiego Towarzystwa Ogniowego 1912 r. Opis rysunku sztandaru dla Stopnickiego Towarzystwa Ogniowego.
Awers
Środek sztandaru z tkaniny czerwonej z narożami z niebieskiej, taśma z białej. Haft złotem lub białym jedwabiem. Na awersie sztandaru pośrodku - wizerunek św. Floriana; w narożach pierwsze litery nazwy towarzystwa, w 2 górnych w języku rosyjskim [1], 2 dolnych narożach w języku polskim; wzdłuż dolnej krawędzi - rok założenia towarzystwa.
[1] СПО (SPO), Стойницкое Пожарное Общество – przyp. tłum.
Mam nadzieję, że tłumaczenie to pomoże komuś w dalszych jego badaniach i pracach dokumentacyjnych dotyczących historii straży pożarnych na ziemiach polskich.
Stopnica - obecnie miasto w Polsce, w województwie świętokrzyskim.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.