historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Stare, kultowe i nadal w akcji. Cieszę się, że w niektórych jednostkach OSP istnieje świadomość utrzymania tego sprzętu w ruchu i w pełnej sprawności technicznej dla stworzenia rekonstrukcji historycznej. Zdaję sobie sprawę z tego, że ochrona tego zabytku wymaga nakładów finansowych i wygenerowania zaplecza garażowego. Rozumiem, że zadania współczesnych straży pożarnych - ochotniczych i zawodowych są ściśle ustalone, ale z drugiej strony ważne jest by te straże pożarne pamiętały o swojej historii, nawet tej która mogła budzić wiele kontrowersji i przywoływać wspomnienia o których chciałyby zapomnieć.
Zwracam wielokrotnie uwagę na zmotoryzowane zabytki techniki pożarniczej i utwierdzam się w swoim przekonaniu, że nie wszystkie one powinny trafić do muzeów. Powinny pozostać w swojej macierzy, ponieważ są one nie tylko oceniane w kategorii postępu technicznego, ale także pod względem rozwoju danej społeczności lokalnej, stosunku do pracy, wydarzeń z ich życia i tożsamości kulturowej. Budujmy zatem świadomość ich znaczenia. Niekiedy na blogu publikuję zajawki pt. Industria przeciwpożarowa. Teksty z tego tematu mają zachęcić Was do podróżowania i dostrzegania przeciwpożarowego szlaku zabytków techniki, no bo dlaczego by nie.
Zapraszam do obejrzenia filmu. Samochód pożarniczy marki Star 660 z 1975 roku – ciągle w akcji. Odcinek Towarzystwa Sikawkowego prezentuje Strażacką Czerwień. Poznajcie tę historię w kilku kadrach.
d.j. [CMP]
Fotografia w galerii bloga: Ochotnicza Straż Pożarna w Sannikach. Na ujęciu samochód specjalny maki Star, Polska II poł. XX w. Zb. NAC.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.