historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
17 czerwca br. odbyła się kolejna edycja Industriady. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbyło się pod hasłem sztuka przemysłu. W muzeum pożarnictwa nie zabrakło eksponatów o walorach artystycznych i estetyzujących.
Miałam przyjemność z moją koleżanką Ewą rozmawiać ze zwiedzającymi o secesji i o tym jaki miała ona wpływ na kierunek społeczny rozumiany jako solidaryzm oraz nurt kulturowy znany pod nazwą romantyzm. Zaznaczę, że ważnym zagadnieniem tego tematu był przede wszystkim wizerunek dawnego strażaka nie tylko ukazany w sztukach plastycznych, ale także w literaturze i mowie potocznej. Muzealia strażackie, na których zobaczyć było można dekoracyjne motywy art nouveau stanowiły dla nas dowód dla naszych rozważań. Rozmowy o secesji bynajmniej nie kończyły dyskusji, lecz uświadamiały o innych stylach artystycznych widocznych na zabytkach poż. Ja i Ewa zwracałyśmy uwagę także na art déco. Zwiedzający mogli dostrzec ciekawe wzory czcionki drukarskiej występującej np. na dyplomach i innych drukach ulotnych. Nie zabrakło także rozmów na temat socrealizmu, o którym już pisałam na blogu chociażby w oparciu o strażacki plakat. Na naszym stoisku sztuki poż można było także podziwiać druki ulotne firmy Minimax. O tych dziełach i o kierunku w jakim powstały napiszę Wam w osobnym poście i na pewno tekst ten opublikuję na podstronie sztuki poż pod lupą, na której również znajdziecie wzmiankę na temat sztuki naiwnej płk. poż. Józefa Mikuły.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.