historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Oj raczej nie, chyba że posiadamy niebywałe szczęście trzymając w rękach kwit potwierdzający kupno-sprzedaż! A tak całkiem poważnie, to pytanie akurat stanowi odpowiedź w ramach rozpoznania in situ na przykładzie sikawki konnej niemieckiego producenta Gustava Ewalda.
Gdybyśmy byli w posiadaniu dokumentacji produkcyjnej tej lub innej podobnej do niej firmy i mielibyśmy wiedzę na temat wszystkich wydanych przez tego producenta katalogów - co i tak uważam za niemożliwe, to i tak bylibyśmy wstanie określić jedynie lata produkcji lub spróbować ustalić początek produkcji danego typu sprzętu. Z czego to wynika?
Wybity numer na pompach dotyczył umownego systemu produkcji danego mechanizmu, zatem sikawki wg. tego systemu mogły być produkowane przez kilka, kilkanaście lub nawet więcej lat i wszystkie z nich identyfikował ten sam numer.
Mogło się też tak zdarzyć, że producent produkował już znacznie wcześniej jakiś model pomp, później tej produkcji zaprzestał, a po jakimś okresie znowu do niego powrócił z tym samym numerem identyfikacyjnym. Pozostaje jeszcze kwestia oznaczenia.
U producentów niemieckich przełomu XIX i XX wieku, nie tylko związanych z pożarnictwem zauważamy niekiedy sygnowanie - skrót liter o brzmieniu: D.R.G.M. Skrót ten oznacza nic innego jak tylko „wzór użytkowy”. Chciałabym nadmienić, że wybity numer ze skrótem D.R.G.M. absolutnie nie oznaczał wyrobu opatentowanego.
W multimediach umieściłam zdjęcie z mojej kwerendy. Jest to fragment mechanizmu pompy Gustava Ewalda. Na mechanizmie widnieje: D.R.G.M 354844. W toku badań ustaliłam, że produkcja tej sikawki w firmie Ewalda rozpoczęła się z początkiem XX wieku. W tym samym czasie firma Magirus wypuściła na rynek sikawkę tego samego systemu co Ewald i również w swoim katalogu opisała go jako D.R.G.M 354844. (Zobacz multimedium). Przykładów podobnych może być wiele. Kiedyś na łamach bloga opublikuję więcej informacji i dowodów na ten temat. Podzielę się swoją wiedzą. Czytajcie uważnie Poż i piszcie do mnie.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.