historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
W latach 40. XX wieku na terenie Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w Nysie [1] wykonano szereg fotografii dokumentujących działalność tej instytucji. Katalog, który liczy dziś ponad sto zdjęć znajduje się w zbiorach muzeum pożarnictwa w Mysłowicach i składa się z różnych ujęć - w budynku i na zewnątrz. Dwa zdjęcia przedstawiają dosyć sporych rozmiarów salę przeznaczoną najprawdopodobniej do spotkań, zbiórek lub wykładów. Czy dostrzegacie drodzy Czytelnicy krzesła na tych fotografiach? Spójrzcie proszę.
Danuta Janakiewicz-Oleksy
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Wzór przemysłowy
Produkowane były na skalę przemysłową, co nie zmienia faktu, że dzisiaj są stylem szkoły Bauhaus. Proste, funkcjonalne i o geometrycznych kształtach, tak w skrócie możemy określić styl wyposażania i aranżacji wnętrz niemieckiego domu budowy rzemiosła modernistycznego i artystycznego lat 20. i 30. XX w.
Inżynier zaprojektował ergonomię
…. i zainspirował się ramą od swojego roweru, aż powstało jego krzesło.
Krzesło tzw. zawieszone zaprojektował pod koniec lat 20. Marcel Breuer (1902-1981) architekt i projektant form przemysłowych węgierskiego pochodzenia.
Metalowe rurki
Na jeden wzór zgodnie z ideą Bauhausu złożyło się wiele modeli tego przedmiotu, ponieważ ten przedmiot był niczym innym jak tylko nowoczesną ergonomią i funkcją do użytkowania. Tak więc pierwszym modelem był Wassily chair zaprojektowany dla rosyjskiego malarza i teoretyka sztuki Wassily'ego Kandinsky'ego, a każde następne projekty inspiracją dla tego pierwszego.
Przez wiele lat różne modele zawieszonych krzeseł można było kupić po różnych cenach i od różnych producentów. Produkowane były z płóciennymi lub skórzanymi siedziskami i oparciem. Niekiedy siedzenia, oparcia i podłokietniki wykonane były z drewna (najczęściej bukowego i tzw. rafii). To co łączyło wszystkie modele to stelaż zbudowany z giętych metalowych (niklowanych lub chromowanych) rurek wydłużonych u spodu, dla stabilizacji i komfortu siedzenia.
W szkole
Krzesła zawieszone w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie, te które widzimy na zachowanych fotografiach posiadały gładkie obicia drewniane z niezmiennym jak u wszystkich modeli metalowym stelażem. Czy te meble zachowały się do dzisiejszego dnia? Trudno powiedzieć zważywszy na fakt, że szkoła pożarnicza w Nysie już nie istnieje.
Idea
Styl Bauhausu jest ponadczasowy, ponieważ stworzyli go różni inżynierowie i artyści, którzy niejednokrotnie ze sobą rywalizowali. Mimo rywalizacji udało im się w jednym przedmiocie ukazać technikę, przemysł i artyzm – dla każdego. To jest styl myślenia, który współcześnie niestety mylony jest z pewną skandynawską marką. A to klasyczny stuletni Bauhaus właśnie!
Przypis:
[1] Nazwa szkoły ob. w latach 1947-1956.
Fotografie budynku i sali wykładowej Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w Nysie. Zdjęcia w zb. CMP.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.