historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
„ Dom straży pożarnej, gdzie odbywa się rozdanie jałmużny w postaci rzeczy i amatorskie przedstawienia w wiosce aleksandrowskiej". (Opis polskiego etnografa Bronisława Piłsudskiego sporządzony w języku rosyjskim). Miasto: Aleksandrowsk Sachaliński, Sachalin. Kraj: Rosja. Domena publiczna: http://pauart.pl/app/artwork?id=BZS_RKPS_2799_k_4_c
Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie. Numer inwentarza: BZS.RKPS.2799.k.4/c.
Hupka austriackiej firmy Knaust, ze zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa.
Co to jest hupka, do czego, przez kogo i w jakich sytuacjach była używana oraz czy posiadacie ten przedmiot w swoich zbiorach muzealnych ? Zapytał Pan Edward pisząc do mnie na adres mailowy wydziału dokumentacji zbiorów.
Korespondencja i kontakt z Państwem zawsze sprawia mi ogromną przyjemność i cieszę się jak zadajecie nam muzealnikom pytania, interesujecie się naszą pracą, jak również wyrażacie chęć skonsultowania z nami swojej wiedzy, którą pragniecie przekazać pisząc artykuły, publikacje lub chcecie wzbogacić się o nowe wiadomości z zamiarem wykorzystania ich w inny jeszcze sposób.
Z Panem Edwardem pamiętam, prowadziłam korespondencję ponad rok i to była jedna z najdłuższych moich kwerendowych przyjaźni z cyklu „Sto pytań do…. i prawie każdego dnia”. Nie ukrywam tego, że dziś brakuje mi tej dyscypliny natychmiastowego odpowiadania.
Ad rem!
Hupka z etymologii j. niem. hupen oznacza trąbić, zatem jest to rodzaj instrumentu muzycznego stosowanego w sygnalizacji tonowej.
W historii ochrony przeciwpożarowej i straży pożarnych hupki, tak jak i zarówno trąbki (sygnałówki), tyfony, syreny i tuby były reklamowane w katalogach firm pożarniczych jako doposażenie strażaka w sprzęt sygnalizacyjny.
Danuta Janakiewicz-Oleksy
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.